Trawnik na tarasie lub balkonie?

Sztuczna murawa jest oczywistym wyborem, gdy rozważasz efektowne i łatwe w utrzymaniu opcje, które mają być użyte do Twojego ogrodu ze względu na wygodę i opłacalność, jaką oferuje. Istnieje kilka powodów, dla których warto używać sztucznej trawy zamiast prawdziwej trawy.

Dlaczego sztuczna trawa z rolki jest lepsza od naturalnej?

Wybierając sztuczną murawę u dystrybutora sztucznej trawy nie trzeba czekać na wyrośnięcie po jej zainstalowaniu – można zacząć układanie sztucznej trawy od momentu dostawy i korzystanie z niej zaraz po tym.

Co więcej, sztuczny trawnik można położyć w miejscach trudno dostępnych, w których naturalny trawnik nie miałby szans na wyrośnięcie. Prawdziwa trawa potrzebuje dużo światła, dobrej gleby i wilgoci, natomiast trawę z rolki można umieścić w intensywnie nasłonecznionym lub bardzo zacienionym miejscu, a także na balkonie czy tarasie.

Kolejną zaletą sztucznej trawy jest bezobsługowość – jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga koszenia, pielenia, podlewania ani nawożenia.

Cechy wysokiej jakości sztucznej trawy

Jeśli nie masz pewności, jak wygląda wysokiej jakości sztuczna trawa, powinna ona mieć:

  • Realistycznie wyglądające wykończenie, a nie plastikowy wygląd.
  • Miękką konsystencję, która jest przyjemna w dotyku (jest to szczególnie ważne, jeśli masz dzieci).
  • Dobrej jakości lateks dziurkowany pozwalający na skuteczny drenaż.
  • Duża gęstość runa, dzięki czemu wygląda bujnie, a nie niejednolicie.

Wysokość runa w sztucznej trawie

Dystrybutor sztucznej trawy Epufloor Grass przygotował na swojej stronie internetowej szeroki wybór wariantów trawy z rolki o różnych wysokościach runa, czyli całkowitej długości włókna od podkładu do czubka. Przyjmuje się, że niskie runa mają wysokość ok. 16-27mm, średnie około 30-37mm, a te z dłuższymi włóknami około 40mm.

Jeśli chcesz schludnego wykończenia o świeżo ściętym wyglądzie, najodpowiedniejszą opcją jest krótsza trawa. Świetnie nadaje się również dla rodzin ze zwierzętami i dziećmi oraz dla zapalonych sportowców. Aby uzyskać pełniejszy, bardziej luksusowy wygląd, zalecamy wybór wysokości włosia 30-37 mm, natomiast wyższe trawy z rolki zapewniają jednocześnie bardziej miękkie odczucie pod stopami i wizualnie większą gęstość. Szybkie szczotkowanie pomoże utrzymać taką trawę w doskonałej kondycji.

Układanie sztucznej trawy na balkonie i tarasie

Sztuczna trawa to niezwykle wszechstronny produkt. Po prawidłowym zainstalowaniu można go umieścić w dowolnym miejscu, od podłogi na dachach po pokrowce na siedzenia. Układanie sztucznej trawy na balkonach i tarasach jest stosunkowo prostym zadaniem. Większość balkonów ma odpowiednią podłogę wykonaną z betonu, która jest płaska i łatwa do oczyszczenia – idealna powierzchnię do układania sztucznej trawy. Ponadto trawa z rolki sprawdzi się na chodniku, cegle, drewnianym podeście lub na dowolnej twardej powierzchni. W przypadku układania na drewnianym tarasie upewnij się, że między deskami są wystarczające odstępy, w przeciwnym razie drewno będzie gnić.

Przed decyzją o zakupie trawy z rolki warto zapoznać się z ofertą dystrybutora sztucznej trawy i wybrać pasujący do oczekiwań wariant spełniający kryteria odpowiedniego koloru, miękkości i gęstości.