Inspirująca aranżacja stołu z lat 50. w zestawie z nowoczesnymi meblami

Decydując się na umieszczenie w domu antycznego lub zabytkowego mebla, na przykład stołu z lat pięćdziesiątych, można wybrać dwa różne rozwiązania, o których powiemy sobie poniżej.

Antyczny stół zabytkowy

Jakie rozwiązania mamy dostępne, gdy chcemy umieścić stół z lat 50. w połączeniu z nowoczesnymi meblami? Do wyboru mamy dwa rozwiązania.

  • albo połączyć go z nowoczesnymi i podstawowymi meblami, tak aby wyróżniał się jako „solitaire”,
  • albo umieścić go wśród współczesnych mebli, które przywołują styl zabytkowego elementu, aby stworzyć wyrafinowaną i elegancką atmosferę.

Pierwsze rozwiązanie pozwala na samodzielną realizację, stawiając na działania o niewielkich konotacjach, ponadczasowym stylu i neutralnej kolorystyce, najlepiej białej.

Tytułem przykładu można tu wskazać na meble produkowane we Włoszech w latach pięćdziesiątych, które miały proste, rygorystyczne linie i czysty kształt charakteryzujący się niezwykłą funkcjonalnością. To właśnie w tym okresie nastąpił rozkwit produkcji przemysłowej o eleganckim wzornictwie, które do dziś czyni te meble niezwykle aktualnymi.

Projekt antycznych mebli

Zaprojektowane dla Cassina i Zanotta przez takich architektów, jak Gio Ponti, Carlo De Carli i bracia Castiglioni, często są nadal produkowane.  Meble takich producentów możemy znaleźć w renomowanych sklepach meblowych.  Polecamy stronę Stargard Info, jeśli właśnie w tym mieście szukasz antycznych mebli.

Zdecydowaliśmy się jednak na stół w przystępnej cenie, pochodzący z tamtego okresu, wykonany z drewna w ciepłych, naturalnych odcieniach. Posiada zwężane nóżki w kształcie odwróconego stożka, przyciemniane lakierami lub bejcami imitującymi heban i blat pokryty wyrafinowanym, żyłkowatym fornirem.

Ale jakie meble i akcesoria należy obok niego ustawić?

Jeśli chcemy, aby meble i akcesoria dobrze współgrały z odcieniami i stylistyką naszego oryginalnego stołu, musimy dobrze wszystko skomponować.

Jako sofę można wybrać model z mosiężnymi nóżkami, tak jak w latach pięćdziesiątych XX wieku, w odcieniu wyrafinowanego błękitu, zaczerpniętego z dekoracji dużego abstrakcyjnego obrazu. Może to być na przykład kredens z ciemnego orzecha ze szklanymi półkami, pojemnymi szafkami i funkcjonalnymi szufladami.

Aby nawiązać do wzornictwa z przeszłości, dobrze jest zamontować drewniany wentylator sufitowy, który posiada drewniane, jasne jak blat łopatki, a do tego dodać lampę podłogową w całości wykonaną z czarnego metalu.
Natomiast dywan z cętkowanej skóry doda eklektycznego charakteru salonowi i ozdobi jasny parkiet z orzecha włoskiego.

Dobrym wyborem będzie uzupełnienie aranżacji drewnianym regałem, który w całości rozwija się na ścianie, najlepiej w kształcie mostka, który umożliwia ustawienie stołu w dolnej jego części.