Czym jest slow garden?

Czym tak naprawdę jest slow gardening? Ten ruch to znacznie więcej niż zbiór technik pielęgnacji roślin. Jest to raczej filozofia, która kieruje sposobem, w jaki cieszymy się naszym ogrodem. Dziś opowiadamy o podstawach tego modelu ogrodnictwa.

Cieszenie się ogrodem

Taki własne jest cel slow gardering’u, gdy sadzimy kilku gatunków roślin: czerpanie przyjemność z ich pielęgnacji i cieszenie się czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

Jednak w świecie zachodnim, tak szybkim i naznaczonym pośpiechem i natychmiastowością, nie zawsze dajemy sobie czas, którego potrzebujemy, aby być świadomymi rzeczy, aby cieszyć się tym, co lubimy. Filozofia slow powstała, by wprowadzić inny sposób życia, jedzenia, a także dbania o nasz ogród.

Ruch został zainspirowany przez inny ruch slow food, który powstał w latach 80-tych, aby zmienić sposób odżywiania, teraz pojawił się slow gardening. Podobną filozofię możesz przenieść do innych wymiarów swojego życia, aby ograniczyć stres. Jak? Wejdź na https://najpopularniejsze.pl, aby zmienić swoje życie.

Co to jest „slow garden”?

Jest to przestrzeń ogrodowa, w której głównym celem jest cieszenie się pięknem roślin i ich pielęgnacją, bez pośpiechu. Zadania w ogrodzie muszą być dla ogrodnika satysfakcjonujące i przyjemne, pomijając wszelką nutę stresu czy zapału do szybkiego wzrostu roślin.

Dlatego od planowania przestrzeni po techniki uprawy wszystko musi być powolne i świadome. W ten sposób można bardziej cieszyć się przyrodą i elementami roślinnymi, a ogrodnictwo wykorzystuje się jako sposób na relaks i ucieczkę od wszystkiego, co wywołuje w nas stres i niepokój.

Zrównoważony ogród

Ogrody, które są uprawiane z wykorzystaniem techniki slow gardening, są z reguły ogrodami zrównoważonymi. Ponieważ celem nie jest uzyskanie jak najszybszego wzrostu roślin, nie stosuje się żadnych produktów ani technik, aby to osiągnąć.

W tym sensie dobrze jest zrezygnować z używania trawy w jak największym stopniu, przynajmniej w przypadku dużych trawników, ponieważ zużywa ona dużo zasobów wodnych i potrzebuje nawozów i innych produktów do prawidłowego wzrostu. Wybierz odporne rośliny, krzewy i drzewa, które mogą wytrzymać umiarkowaną ilość wody.

Dobrym pomysłem jest również wybranie do swojego ogrodu gatunków, które przyciągają owady zapylające, ponieważ dzięki temu powstaje większa różnorodność gatunków w ogrodzie.