Z czego wykonać meble do kuchni?

Gdybyś miał właśnie w tej chwili zadecydować o tym, z czego wykonasz meble do kuchni, na 99% zdecydowałbyś się na drewno. Myśląc o meblach, ten materiał jako pierwszy pojawia się w głowie. Być może nawet nie miałeś jak dotąd pojęcia o tym, że meble można też wykonać z innych tworzyw, a wbrew pozorom nie ma w tym nic dziwnego. Drewno jakoś tak szybko przyjęło się w naszym polskim społeczeństwie i na pewno jakiś wpływ na to miał fakt, iż możemy je pobierać z naszych polskich lasów, korzystając z naszych krajowych dóbr naturalnych. Ale dobrze by było, gdybyś poznał też inne opcje. Zobacz więc, czym takie drewno można zastąpić w przypadku mebli kuchennych.

Alternatywa nr 1 to płyta wiórowa. Ostatnio bardzo popularna – głównie ze względu na niską cenę. Płyta wiórowa ma też jednak inne zalety. Wykonywane z niej meble do kuchni są tanie, to fakt, ale też mogą wyglądać naprawdę nieźle. Płyty wiórowe występują we wszystkich możliwych wzorach i kolorach. Istnieją też różne metody ich wykorzystywania, gdyż można je lakierować, foliować czy laminować. Za sprawą tych dodatkowych zabezpieczających pokryć płyta wiórowa staje się bardzo trwała. Sama w sobie nie ma bowiem jakiejś specjalnej wytrzymałości.

Meble do domu: Na co zwrócić uwagę

Kolejna propozycja to płyta MDF. Wykonane z niej meble do kuchni na pierwszy rzut oka mogą ci się skojarzyć z tymi klasycznie drewnianymi. Płyta fantastycznie je imituje. Jest przy tym materiałem tańszym od drewna (choć droższym od płyty wiórowej), a oprócz tego wyróżnia się wysoką odpornością na działanie wilgoci. Fantastycznie poddaje się obróbce mechanicznej, dzięki czemu na jej powierzchni można wykonywać nawet fikuśne i wymyślne zdobienia. Jeżeli lubisz drobne i artystyczne detale, koniecznie stwórz meble kuchenne właśnie z płyty MDF.

Ostatnia już opcja to meble szklane. Nie bez powodu najrzadziej wybierane przez klientów. Pomimo unowocześnienia ich formy i pokrywania ich ochronnymi warstwami innych materiałów, szkło zawsze pozostanie materiałem najbardziej podatnym na uszkodzenia.