Tkaniny obiciowe – charakterystyka i zastosowanie

Renowacja mebli budzi coraz większe zainteresowanie wśród amatorów. Jeśli chcesz nadać nowe „życie” swojej sofie czy odzyskać ulubiony fotel, możesz na nowo je obić. Dzięki temu będą bardziej wytrzymałe, odzyskają piękny wygląd i posłużą przez wiele lat. Jakie jednak tkaniny obiciowe są dostępne, które z nich warto wybrać?

Popularne materiały obiciowe

Tkanina Monolith

Jeśli cenisz wysoką jakość oraz atrakcyjny wygląd, wybierz materiał Monolith. Cieszy się on dużą popularnością wśród tkanin tapicerskich ze względu na dobre parametry i walory estetyczne. Co ważne, nie płowieje i nie mechaci się. Jest to pluszowa tkanina velvetowa pokryta powłoką hydrofobową, która zabezpiecza ją przed szybkim przesiąkaniem płynów. Płyny można szybko usunąć z niej papierowym ręcznikiem lub szmatką z mikrofibry lub bawełny.

Tkanina Monolith charakteryzuje się aksamitną strukturą i sprawdzi się doskonale do obicia mebli – m.in. foteli, sof, puf czy całych kompletów wypoczynkowych. Poza tym materiał Monolith jest chętnie wykorzystywany na dodatki do wnętrz – jak zasłony czy narzuty.

Materiał welur tapicerski

Wyjątkowo stylowy welur także ma szerokie zastosowanie. Będzie dobrym wyborem jako tkanina obiciowa w renowacji mebli, ale ma też walory estetyczne, co czyni z niej atrakcyjny materiał dekoracyjny. Tkanina welurowa posłuży jako obicie sofy czy fotela, ale także jako materiał na eleganckie poduszki dekoracyjne, narzuty na łóżko, zasłony czy zagłówki łóżka.

Ten materiał polecany jest głównie miłośnikom stylowych aranżacji glamour, gdyż wyróżnia się oryginalnym wzornictwem oraz ciekawą kolorystyką. Bardzo modny jest aktualnie welur pikowany – beżowy, szary, czarny, różowy albo biały. Króluje nie tylko w mieszkaniach, ale także stylowo urządzonych biurach lub salonach kosmetycznych. Co więcej, materiał welur posłuży jako tkanina do wykonania stylowego legowiska dla pupila.

Ekoskóra pikowana

Pikowana skóra ekologiczna to elegancka tkanina obiciowa, która jest chętnie stosowana w aranżacji wnętrz i renowacji mebli. Pomoże nadać wnętrzu nowego designu, wpisuje się też w aktualne trendy – zarówno modowe, jak i ekologiczne. Dzięki swojej elastyczności ekoskóra obiciowa jest bardzo łatwa w obróbce, dzięki czemu szybko zrobiła karierę w tapicerstwie.

Trzeba też podkreślić, że jest bardzo wytrzymała – wyróżnia się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, m.in. na rozrywanie czy rozciąganie. Dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych, do najpopularniejszych należy szara, czarna i beżowa. Niezależnie od koloru jest też łatwa w utrzymaniu w czystości.