Kret w ogrodzie

Krety to ssaki, które żyją pod ziemią i żywią się owadami, robakami, ale także naszymi roślinami. Mogą wyrządzić szkody w Twoim ogrodzie, kopiąc tunele pod ziemią, uniemożliwiając wzrost roślin. Aby pozbyć się kreta z ogrodu i chronić swój trawnik, zastosuj się do tych prostych wskazówek:

Skąd wiadomo, że mam kreta w ogrodzie?

Być może zauważyłeś, że istnieje duża część Twojego trawnika, która jest podniesiona i ma nieregularne, małe sekcje. To dlatego, że masz system tunelowania kreta w swoim podwórku. Krety nie szkodzą ludziom, ale kopią tunele w trawniku, które mogą zniszczyć jego wygląd, jeśli pozostaną bez kontroli przez zbyt długi czas.

Kopce ziemi na powierzchni

Kret pozostawi pod ziemią sieć tuneli. Kret pozostawi kopce gleby na powierzchni. Te kopce mogą pojawić się jako małe, nieregularne sekcje, które są podniesione nad resztą trawnika i wyglądają jak małe wulkany. Te kopce mogą również wydawać się „zatopione” w obszarze, w którym kiedyś były podniesione, ale zostały spłaszczone wielokrotnie przez ludzi chodzących po nich lub pojazdów jeżdżących na nich.

Można usłyszeć odgłosy kretów grzebiących pod ziemią

Krety są zwierzętami nocnymi, co oznacza, że większość dnia spędzają pod ziemią. Można je usłyszeć, jak wydają dźwięki, przekopując się przez glebę i spychając ją na bok za pomocą kończyn przednich. Krety mają bardzo wrażliwy słuch i polegają na swoim zmyśle słuchu, aby zlokalizować ofiarę pod ziemią. Ich uszy znajdują się za oczami i są pokryte futrem, które chroni je od dostania się ziemi do środka.

Krety mają ostry zmysł węchu, który pozwala im znaleźć owady pod powierzchnią błota lub śniegu, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niewykryte przez inne zwierzęta, takie jak koty lub psy, ponieważ brakuje im tej zdolności.

Krety jedzą głównie dżdżownice, ale także ślimaki, larwy owadów i materię roślinną, taką jak korzenie.

Kret – jakie szkody może wyrządzić?

Krety są podziemnymi mieszkańcami i jedzą dżdżownice, karczowniki i inne owady. Nie wyrządzają one większych szkód na trawnikach lub rabatach kwiatowych, ale mogą powodować poważne problemy, jeśli znajdą się na polu warzywnym. Ponadto zjadają korzenie roślin, w tym ziemniaków, marchwi i cebuli.

Kretowiska z ich charakterystycznym wierzchołkiem w kształcie litery V mogą być tworzone na różne sposoby: Kret używa swoich przednich łap jak łopaty, aby popchnąć glebę z powrotem do kupy, gdy kopie pod ziemią. Krety mogą również tworzyć te stosy przez popychanie dużych grudek trawy lub nawet małych głazów, które odsuwają na bok swoimi przednimi łapami podczas kopania pod nimi.

Możesz też wstąpić na halokatowice.pl, gdzie znajdziesz też inne ciekawostki, a do będziesz na bieżąco z różnymi wiadomościami z regionu.

Domowe metody na pozbycie się kreta z ogrodu

Krety mogą być dużym problemem dla ogrodników, ale są sposoby na pozbycie się ich. Można użyć pułapki na krety, albo z truciznę na kreta.

Domowym środkiem na krety jest włożenie do starej skarpety trochę kulki na mole, zawiązanie jej i powieszenie na końcu długiego kija. Zapach będzie je niepokoił i odpędzi je od Twojego ogrodu.

Inną metodą jest posypanie kawałków ostrej papryki wokół obwodu ogrodu, nie lubią być otoczone przez ten zapach i się wyniosą.