Biedronki to chyba jedne z najbardziej popularnych owadów na świecie. W przeciwieństwie do, na przykład, komarów lub robaków, biedronki są popularne ze względu na ich wyjątkowy kolor, ich plamki, a także z powodu przekonania, że znalezienie biedronki przyciąga szczęście. Są to również dość ciekawe owady, więc teraz porozmawiamy o biedronkach: gdzie żyją, co jedzą i inne ciekawostki.
Ciekawostki o biedronkach: gdzie żyją, co jedzą?
Biedronki to owady należące do rodziny biedronkowatych. Są to owady o zaokrąglonym kształcie, jaskrawo ubarwione i ozdobione jaskrawymi plamkami, choć można też spotkać gatunek, który ma tylko jeden kolor,bez plamek.
Biedronka, która żyje na roślinach różnego rodzaju, jest czasami bardzo przydatna dla człowieka, ponieważ pożera w dużych ilościach mszyce, małe owady, które często powodują bardzo poważne szkody w roślinach uprawnych. Najbardziej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem jest biedronka pospolita, która ma kolor czerwony z siedmioma czarnymi plamkami. W Polsce powszechne są także biedronki azjatyckie. Ich charakterystykę znajdziesz w tym artykule.
Z drugiej strony, biedronki pojawiają się zwykle między majem a październikiem na półkuli północnej i między wrześniem a kwietniem na półkuli południowej. Jeśli jednak dni pozostają ciepłe, okres ten może się wydłużyć. Biedronki mają skrzydła i mogą latać, choć ich małe, delikatne ciała uniemożliwiają im podróżowanie na duże odległości.
Rozwój i wzrost biedronek
Biedronki składają jaja w małych grupach, czasami na ciałach swoich ofiar. Wśród jaj płodnych znajdują się również osobniki niepłodne, które stanowią pokarm dla larw. Po złożeniu jaj samice wracają do polowania, ale pozostają w pobliżu.
Inne ciekawostki
Biedronki są wytrawnymi drapieżnikami. Są one szczególnie żarłoczne, już w stadium larwalnym. Mogą one składać jaja więcej niż raz w ciągu roku.
Biedronki są drapieżnikami. Odżywiają się mszycami, roztoczami i innymi pasożytami roślin. Z tego powodu są one często wykorzystywane w kontroli biologicznej, chociaż, są one również odpowiedzialne za śmierć wielu roślin. Z drugiej strony, jedną z najbardziej interesujących cech biedronek jest ich zdolność do przystosowania się do niekorzystnych warunków.
W rzeczywistości, jeśli to konieczne, owady te mogą zmienić swoją dietę, stając się, od czasu do czasu, miłośnikami słodkich płynów, owoców, pyłku i okazów tej samej rodziny, lub gatunku.
Dlaczego mówi się, że biedronki przynoszą szczęście?
Chociaż istnieje powszechne przekonanie, że biedronki przynoszą szczęście, musimy wyjaśnić, że nie we wszystkich kulturach świata owad ten jest postrzegany w ten sposób. Powiedzmy, że biedronka jako talizman przynoszący szczęście jest specyficzną cechą wielu kultur europejskich.
Na przykład w mitologii norweskiej biedronka jest związana z boginią płodności Freyja. Ponadto, w kilku krajach europejskich biedronka jest związana z Madonną, która w średniowieczu często była przedstawiana w czerwonej pelerynie.
Siedem czarnych kropek na pancerzu biedronki zwyczajnej ma symbolizować siedem radości i siedem smutków Matki Boskiej. Istnieją jednak również świadectwa innych kultur (np. żydowskiej), które przypisują biedronkom szczególnie korzystne cechy, co świadczy o tym, że owady te były już obiektem czci naszych przodków.