Ogrzewanie gazowe a względy bezpieczeństwa. Czy masz się czego bać?

Gaz jest coraz popularniejszym surowcem wykorzystywanym do ogrzewania domów – wszystko ze względu na efektywność, ale i ekologiczność tego rozwiązania. Pomimo tego, wiele osób wciąż zastanawia się nad bezpieczeństwem instalacji tego typu. Czy kocioł lub butla gazowa mogą być groźne w codziennej eksploatacji? Rozwiewamy te wątpliwości, abyś mógł cieszyć się ciepłem z dobrego i sprawdzonego źródła!

Gaz jako niebezpieczny towarzysz – skąd ta opinia?

Chcesz kupić zbiornik na gaz do ogrzewania domu? Cena takiego urządzenia to nie jedyne zmartwienie osób szukających wydajnego sposobu na pozyskanie ciepła w prywatnym celu. Nierzadko słyszy się przecież o tragediach, za które odpowiedzialny jest gaz. Warto jednak zaznaczyć, że najczęściej są one skutkiem nieprawidłowo wykonanej instalacji czy innych zaniedbań w użytkowaniu. Ogrzewanie gazowe będzie bowiem działało bez zarzutu, jeśli zadba się o regularną konserwację systemu.

Niekiedy przyczyna wypadków bywa także nieodpowiednia wentylacja w pomieszczeniach ogrzewanych gazem – w takich sytuacjach dochodzi do zatrucia czadem. To jeden z powodów, dla których warto zainwestować nieco więcej środków w zakup wysokiej jakości elementów instalacji od sprawdzonego producenta.

Jakie są współczesne kotły gazowe?

– Dzisiaj w kotłach czy butlach gazowych ryzyko zatrucia jest znacznie mniejsze niż dawniej. Urządzenia te wyposażamy w specjalne zabezpieczenia oraz funkcje, które chronią np. przed gwałtownym obniżeniem ciśnienia wody w instalacji – mówi przedstawiciel marki Amerigas.

Odpowiednio zabezpieczane są także inne elementy instalacji. Jeśli przykładowo dojdzie do zaniku płomienia, dopływ paliwa natychmiast zostanie odcięty, a ryzyko wybuchu będzie nikłe. Natomiast stabilizator ma za zadanie eliminację skoków ciśnienia.

Nowoczesne ogrzewanie gazowe to zatem opłacalny wybór. Choć w przypadku gazu z sieci koszty instalacji zależą od wielu indywidualnych czynników, nie należy podważać jej efektywności.