Jak wybrać producenta armatury?

Ciężko jest wyobrazić sobie życie bez bieżącej wody. Miasta, miasteczka, wsie, a nawet domy oddalone znacznie od innych posiadają dostęp do wody pitnej i użytkowej. Jest to możliwe tylko dlatego, że istnieją rozbudowane sieci wodociągowe. Wykorzystuje się je także w przemyśle. Tam jednak potrzebne są instalacje, które są w stanie wytrzymać duże przeciążenia oraz radzić sobie ze skrajnymi temperaturami.

Armatura wodociągowa – co to takiego?

Elementy odpowiedzialne za przesyłanie wody i kontrolowanie jej przepływu to właśnie armatura wodna. Do jej produkcji wykorzystuje się różne materiały – przede wszystkim jest to żeliwo sferoidalne, które cechuje się bardzo wysoką odpornością na korozję. Armaturę wodną opisuje się kilkoma czynnikami. Dobry producent armatury podaje wszystkie informacje dotyczące specyfikacji technicznej swoich produktów. Przed zakupem trzeba sprawdzić współczynnik przepływu wody, wskaźnik oporów miejscowych oraz przedział temperatur roboczych.

Właściwy dobór elementów armatury zapewnia wieloletnią i bezawaryjną pracę całej instalacji. Dotyczy to cywilnych i przemysłowych instalacji wodociągowych. Kontrolowanie przepływu jest kluczowe ze względu na zachowanie bezpieczeństwa. Takie elementy jak zawory, obejmy i nawiertki pozwalają na szybką reakcję w różnych sytuacjach. Na armaturę składają się też elementy odstępowe, takie jak włazy i osprzęt. Niektórymi elementami armatury można sterować zdalnie, co jest bardzo wygodne.

Jakie są cechy dobrej armatury?

Wysokojakościowa armatura musi być przede wszystkim wytrzymała i dostosowana do konkretnych potrzeb. Współczynnik przepływu wody określa, jak dużą ilość cieczy jest w stanie przepuścić armatura w określonym czasie. Nie można wykorzystać armatury o zbyt niskiej wydajności, ponieważ będzie ona wówczas pracowała pod maksymalnym obciążeniem i szybko się zużyje. Przeskalowanie instalacji także nie jest zalecane, ponieważ wiąże się z wysokimi kosztami oraz trudniejszym serwisowaniem.

Wybrane elementy armatury muszą spełniać standardy określane w normach technicznych. Powinny dobrze wyglądać oraz działać prawidłowo. Można to sprawdzić jeszcze przed montażem, ale prawdziwy test elementów armatury odbywa się dopiero wtedy, gdy zostanie ona zalana wodą. Dlatego tak ważne jest wybieranie producentów i dostawców armatury, którzy cieszą się renomą i mają na koncie wiele zrealizowanych inwestycji. W ten sposób stworzy się instalację, która dostarczy wodę pitną do domów, biur, mieszkań czy zakładów przemysłowych.

Dlaczego warto zadbać o jakość armatury wodociągowej?

Budowa instalacji wodociągowej to poważna inwestycja. Często wymaga przeprowadzania kosztowych robót ziemnych z użyciem ciężkiego sprzętu. Dlatego istotne jest, żeby wszystkie elementy armatury były jak najwyższej jakości. Dzięki temu nie będą potrzebne żadne dodatkowe prace serwisowe, takie jak chociażby wymiana zaworów lub zasuw na nowe. Warto upewnić się, jakiego gatunku żeliwo zostało wykorzystane przez firmę, która zajmuje się takimi działaniami jak produkcja armatury wodociągowej.

Istotna jest także ochrona zewnętrzna w postaci lakieru. Powinien on być nakładany proszkowo, żeby uzyskać cienką, ale jednocześnie wytrzymałą warstwę. Wszystkie elementy armatury, takie jak dodatkowy osprzęt, muszą być dostosowane do warunków pracy. Może się zdarzyć, że po pewnym czasie potrzebne będzie awaryjne odłączenie części sieci wodociągowej z powodu awarii. Wówczas armatura musi pozwolić na to bez żadnych problemów, nawet jeśli konkretne zawory nie były używane przez lata.