Budowanie funduszy celowych w domowym budżetowaniu

W życiu już tak jest, że gdy mamy jakieś cele, to dążymy do ich realizacji na wszelkie możliwe sposoby. A życie bez celu, czy celów jest jakby trochę bezcelowe.

Ludzie posiadają w życiu przeróżne cele, których nie sposób tu wymienić i omówić i nie ma po co to robić, bo dzisiejszy wpis dotyczył będzie funduszy celowych, które uwzględniane są w naszym domowym budżecie. Niektóre fundusze celowe pokrywają się u większości osób, lecz zupełnie takie same nie są, bo my również jesteśmy różni pod wieloma względami a fundusze celowe dotyczą nas osobiście.

Co to jest domowe budżetowanie i co to są fundusze celowe?

Domowe budżetowanie, czyli skrupulatne liczenie wpływów i wydatków oraz trzymanie tego wszystkiego w ryzach jest podstawowym sposobem na to, aby nie mieć długów i mieć oszczędności.
Głównym celem domowego budżetowania jest zarządzanie domowym majątkiem w taki sposób, aby na wszystko wystarczyło i jeszcze pozostało. Planowanie, zarządzanie i konsekwencja budują nasze oszczędności. Gospodarstwo domowe jest naszym prywatnym przedsiębiorstwem, które funkcjonuje dobrze lub źle. Od nas kierowników, dyrektorów, menadżerów domowych zależy jego kondycja, czyli od naszych przychodów i od zarządzania nimi.
W zarządzaniu naszymi domowymi finansami pomagają założone fundusze celowe. Fundusze celowe są odkładaniem pieniędzy na konkretny cel. Fundusze celowe możemy trzymać w banku na koncie oszczędnościowym, jak i prowadzić system kopertowy, czyli trzymać je w domu w podpisanych kopertach.

Jakie są zasady budowania dobrego budżetu domowego?

1. Przejrzystość
2. Prostota
3. Elastyczność

Nie zapomnij również wstąpić na naszą drugą stronę rybnikinfo.pl.

Jakie mogą być fundusze celowe?

Pewna część funduszy celowych będzie wspólna dla większości gospodarstw domowych a inne części niekoniecznie będą takie same. Oto szczegółowy ich zarys w liczbie 10 funduszy celowych.
– fundusz żywieniowy i socjalny (artykuły spożywcze, środki czystości, chemia gospodarcza)
– fundusz rachunkowy i medialny (prąd, woda, gaz, ogrzewanie, ubezpieczenia, media)
– fundusz kredytowy (ewentualne raty kredytu)
– fundusz rezerwowy (na wszelki wypadek)
– fundusz zdrowotny (leki, lekarz)
– fundusz szkolny (przybory i pomoce szkolne, obiady, bilet miesięczny)
– fundusz domowy i garderobiany (ubrania, obuwie, akcesoria do domu)
– fundusz rekreacyjny (rozrywka, wycieczki, wyjścia)
– fundusz charytatywny (pomoc potrzebującym)
– fundusz oszczędnościowy (domowe PKO, żelazny fundusz).

Potrzebne finansowanie na zakup sprzętu typu windy towarowe. Poszukaj najlepszej oferty na Geda24.pl lub zapytaj o radę naszych specjalistów.